Žiniasklaidoje

LNK Vidurdienio žinios

Žiemą sunkiau maitintis mėgstantiems vaisius ir daržoves. Daugelis jų atvežti iš užsienio, lietuviškų galim gauti nebent šaldytų ar konservuotų. Alternatyva - džiovintos sodų ir daržų gėrybės. Bet ar tikrai tai sveikesnis pasirinkimas?

15min.lt: apie cukraus rūšis

Paprastai, kai kalbame apie cukrų, mes jį skirstome į pridėtinį, t.y. baltą cukrų, ir natūraliai esantį vaisiuose ir uogose. Tačiau, skaitydami maisto produktų etiketes, galime rasti skirtingų pridėtinį cukrų žyminčių pavadinimų. Kokios yra pagrindinės pridėtinio cukraus rūšys ir kuo jos skiriasi?

LNK Vidurdienio žinios

Skirtingų spalvų vaisiai ir daržovės turi skirtingų savybių. Raudonas pomidoras, geltona paprika - ar kada susimąstėte, kad skirtingų spalvų daržovės turi skirtingų savybių?

15min.lt: kaip ir kada valgyti vaisius

Vasara - šviežių vaisių ir uogų rojus. Vieni šias gamtos dovanas valgo nesustodami ir jomis keičia net pagrindinius patiekalus, kiti vaisius ir uogas labai riboja, nes baiminasi, kad iš jų gaus per didelį cukraus kiekį.

LRT laida „Keliai.Mašinos.Žmonės“

Gėrimai kelyje: kaip skirtingi skysčiai veikia vairavimo kokybę.

Ilgose kelionėse, o ypač nakties metu, vairuotojai pavargsta. Pražvalėjimui degalinėse galime rasti įvairiausių gėrimų – nuo kofeino kupinų energetinių iki paprasto vandens. Tačiau kyla klausimai: kaip šių gėrimų vartojimas veikia vairavimo kokybę bei kokie skysčiai iš tikrųjų padeda, o ne trukdo vairuoti?

LRT laida „Labas rytas“

Šokoladas – gardėsis, kuriam atsispirti gali retas. Kaip ir visi maisto produktai, valgomi su saiku, jis gali būti naudingas. Kiek ir kokio šokolado galima valgyti per dieną, pasakoja šokolado gamintojai ir mitybos specialistai.

LRT laida „Vartotojų kontrolė“

Cukrus ir kaip jį pakeisti – patarimai ir žmonėms, ir augintiniams

Įprastas ir dažniausiai naudojamas cukrus yra baltasis rafinuotas cukrus. Jis išgaunamas iš cukrinių runkelių arba cukranendrių, o gamybos metu jis išvalomas iki baltų kristalų.

15min.lt: apie protarpinį badavimą

Specialistai, ieškodami mitybos plano, teikiančio didžiausią naudą žmogaus sveikatai, vis dažniau mini protarpinį badavimą. Tačiau nė viena mitybos sistema nėra panacėja ir negali tikti visiems, o kitiems gali net pakenkti.

TV3 laida „Amžius ne riba“

Riebiosios rūgštys omega 3 be galo svarbios sveikatai, o jų trūkumą ne visada pajusime. Laidoje kalbėjome ką daryti, kad užtikrintume pakankamą omega 3 vartojimą.

LRT laida „Vartotojų kontrolė“

Kaip išsirinkti kokybišką vištieną? Vištiena – vienas populiariausių produktų visame pasaulyje. Ji gardi, lengvai gaminama, santykinai nebrangi. Tačiau pripažinkime, mes norime ne tik nebrangaus produkto, bet ir gero skonio.

LRT laida „Vartotojų kontrolė“

Ankštinės daržovės visame pasaulyje šiuo metu išgyvena atgimimą. Vis dėlto, specialistai sako, kad lietuviai vis dar privengia šio specifinio maisto. Kodėl dažnai sakoma, kad ankštinės daržovės atstoja mėsą? Ar turėtume jas dažniau įtraukti į savo mitybos racioną?

15min.lt: trys didžiausi mitai

Šiuo metu informacijos apie mitybą tiek daug, kad kiekvienas galime tapti savo mitybos ekspertu. Lygiai taip pat sėkmingai galime tose informacijos džiunglėse pasiklysti.

Šiame straipsnyje kalbame apie maisto derinimą, pusryčius ir porcijų dydžius.

LRT laida „(Ne)Emigrantai“

Anksčiau kiekvieną dieną skraidžiusi po pasaulį, šiandien Ernesta rado laimę Lietuvoje: grįžti nebuvo paprasta